Wednesday, 2 May 2018

ZANU PF PRIMARIES : MORE RESULTS



MASHONALAND EAST PROVINCE

Mudzi North

    Newton Kachepa-3609
    Benjamin Musweweshiri -1913
    Macheal Smoko–1669
    Betty Jakarasi–240
    Regment Chirowa-235
    Garikayi Nyamayeuta–204
    Ellen Mudzimu–130
    Daniel Chitedega–117
    James Jambo–68

Mudzi South

    Jonathan Samukange -6572
    Eric Navhaya–981

Mudzi West

    Magna Mudyiwa–3370
    Chenjerai Makanjera-1483
    Knowledge Kaitano-947
    Kapfunde John-711
    Nyakuweka Forgiveness -188
    Svosve Lovemore-147
    Nyikagumbeze Evans -144
    Kamonere Alouis -139
    Kufandirori Phibion -88

Mudzi Senatorial

    Misheck Chasakara-8172
    Svinurai Kamonere -6288
    Rodwell Tigere-4042
    Tafirenyika Nyume -2711

Chikomba Central

    John Mangwiro – 5 309
    Mike Bimha – 1 969
    Alban Dete – 192
    Joachim Chivandire – 214
    Happymore Makomeya – 112

Goromonzi West

    Energy Mutodi   2912
    Beatrice Nyamupinga 1450
    Norman Gombera          790
    Chimugoti Fungai      618

Murewa West

    Sewera Jonah     1788
    Ngozera Murambiwa  1055
    Nukomberanwa      418
    Ndoro Ladie        1420
    Chisewe Ronald     283
    Chiwera Ricky         283
    Jima Patrick         330

Murewa North

    Chinyadza Cleopas     461
    Garwe Daniel        4765
    Nkatazo Mable     1308
    Makunde Tendai       410
    Mangwende Euice  146

MANICALAND PROVINCE

Chimanimani West

     Cde Nokuthula Matsikenyeri 4321
    Cde Tarsen Dube 1556

Chimanimani East 

    Joshua Sacco  5752
    Cde Phenias Gwiza 1860

 Musikavanhu

    Joshua Murire 1699
    Onai Chingwara 411
    Musapa Mbodza 333
    Edson Chikumba 52
    Douglas Mlambo 39
    Catherine Chirimambowa 30

Musikavanhu Senate:

    Tobias Matanga 1858
    Gedion Goko 330
    Timothy Mapungwana 237

MIDLANDS PROVINCE

Gweru Urban – Esau Machinyise

Mkoba Constituency – Charles Simbi

Gokwe Nembudziya

    Justice Mayor Wadyajena 4624
    Edson Chakanyuka 3526

MATABELELAND NORTH PROVINCE

Nkayi North

    Cde Sithembiso Nyoni (uncontested)

Nkayi South

    Cde Stars Mathe – 1637
    Cde Enitha Musina – 646
    Cde Gwemba Munetsi – 97

 Tsholotsho South

    Cde Zenzo Sibanda – 1491
    Cde Ronald Tshuma – 879
    Cde Jabulani Nkomo – 871

 Hwange Central

    Cde Reeds Dube – 814
    Cde James Phiri – 417
    Cde Valentine Matiure – 59
    Cde Trymore Ndlovu  – 47
    Cde Simbarashe Munamba – 42

MASVINGO PROVINCE

Zaka Central

    Davison Svuure 2083
    James Makiya 1817
    Jonas Chindanya 1249
    Paradzai Chakona 1225
    Tanaka Mutava 574

Masvingo Urban

    Taguma B. Mazarire 1951
    Edson Zvobgo Jnr 1489
    Godard Dunhira 428
    Gordon Gomba 298

Senatorial -Chivi Mwenezi

    JD Hungwe 4508
    Munetsi Chishamba 1375 
    Shepard Komani 431
    Josphat Ngwenya 213

Chivi Central

    Ephraim Gwanongodza  3906
    Munyaradzi P Mangwana 1969
    Manasa Mahapa 1534
    Priscilla Pondo 428
    Albert Chamwadoro 399
    Austin Hakunavanhu 213

Masvingo North

    Cde Davis Marapira 4463
    Cde Ziki 708
    Cde Deredzai 606

Zaka East

    Caston Gumbwanda

Zaka North

    Robson Mavhenyengwa

Zaka West

    Ophious Murambiwa

MASHONALAND WEST PROVINCE

 Chegutu West

    Dexter Nduna 2072
    Chikazhe Mubaiwa  833
    Elliah Javangwe 214
    Clever Kunonga 183
    Shingirai Conscious Makoni 39

Mhangura 

    Precious Chinhamo Masango (beat former Lands Minister Douglas Mombeshora)

MATABELELAND SOUTH PROVINCE

Matobo North

    Edgar Moyo 1236
    Tapson Ncube 665
    Mfakhazi Maphosa 375
    Misheck Ndlovu 315
    Never Khanye 140
    John Clever Ncube 91
    Anaenius Nyathi 28
    Portia Ndlovu  20

Matobo South

    Saul Mahalima Ncube   1892
    Nkosiyazi Fuyane  267
    Majaha Ncube  185
    Richard Njini Sibanda  61
    Elizabeth Ndlovu 58
    Alpha Ndlovu 39

Bulilima East

    Nqobizitha Ndlovu 960
    Mathias Siqhoza Ndlovu 475
    Ethel Moyo 314
    July Moyo 112

Gwanda South

    Ompile Marupi (beat Abednico Ncube)

Bulilima West

    Dingumuzi Phuthi

Insiza South

    Spare Sithole (beat Malachi Nkomo)

Insiza North

    Faria Taruving (beat Andrew Langa)

Umzingwane

    Rtd Brigadier General Levy Mayihlome (beat William Dewa)

Gwanda North 

    Madodana Sibanda

Beitbridge East

    Albert Nguluvhe

Beitbridge West

    Ruth Maboyi Ncube (beat incumbent MP Metrine Mudau)

Beitbridge Senate

    Tambudzani Mohadi (beat Rabelani Choeni)

Bulilima-Mangwe Senate

    Simon Khaya Moyo



MASHONALAND CENTRAL PROVINCE

Guruve South

    Patrick Dutiro 2521 
    Magomo 2339
    Mashumba 1007

0 comments:

Post a Comment